Św. Maksymilianie, naucz nas się modlić – rekolekcje MI w Koszalinie

W dniach 13-15 kwietnia br. w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym wspólnoty Rycerskie Polski Północnej przeżywały swoje rekolekcje. Bieżąca ich edycja była refleksją tematyczną zatytułowaną „Św. Maksymilianie naucz nas się modlić”. Przeprowadził je o. Robert Twardokus – Asystent Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej i Asystent Powołań naszej zakonnej prowincji. Uczestniczyli w tych świętych dniach Rycerze Niepokalanej z Koszalina i Gdyni oraz Gdańska i Darłówka, a także wspólnoty maryjne (Żywego Różańca) ze Słupska i Białogardu.

W programie ramowym tych dni punktem centralnym były Eucharystie, a następnie teoria i praktyka, czyli katechezy o modlitwie w ujęciu św. Maksymiliana oraz modlitwa różańcowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Podsumowując tematykę i poruszane podczas katechez zagadnienia mieliśmy okazję uświadomić sobie cel i istotę modlitwy, jako praktyki życia codziennego, koniecznej w relacji z Bogiem. Modlitwa jest formą relacji człowieka z Bogiem i rozmowy z Nim. Zwróciliśmy również uwagę na rangę podejmowanych praktyk modlitewnych, z czego istotą jest „jakość” owego dialogu i słuchania Boga, form modlitw i ich ilości. Modlitwa jest skutecznym narzędziem relacji bosko-ludzkiej, formacji chrześcijańskiej. Mogliśmy temu się przyglądać analizując niektóre wypowiedzi św. Maksymiliana Kolbego. To nie tylko założyciel Rycerstwa Niepokalanej, czy skuteczny i zdeterminowany realizator wielkich Bożych dzieł, ale rozmiłowany w Bogu i Niepokalanej kapłan, który żył w stałej Bożej obecności. Wszystko „omawiał” z Bogiem i Jego Najświętszą Matką. W święty czas rekolekcji włączył się również br. Zbigniew Joskowski – opiekun koszalińskiej wspólnoty, a także pracownicy tego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, którzy z estymą odnoszą się do dzieł prowadzonych przez franciszkanów. Rekolekcje zakończyły się kilkoma świadectwami życia Rycerzy, wagi i skuteczności modlitwy w ich życiu. To nie tylko element kerygmatyczny tego czasu, ale okazja do rozmiłowania się w modlitwie maryjnej, zwłaszcza różańcowej, kontemplacji życia Pana Jezusa i Jego Najświętszej Matki. Bo jesteśmy Jej Rycerzami!
Maria!

br. Zbigniew Maria Joskowski
Zachęcam do obejrzenia programu katolickiego Barka z 6.05.2018 roku, który działa na TVP Szczecin. Tam w czasie od 6:42 do 17:00 jest kilka słów o naszych rekolekcjach Rycerstwa Niepokalanej, który odbyły się w Koszalinie.
https://szczecin.tvp.pl/37089312/60518?fbclid=IwAR2owOsh3Mse6J7HPvu1ZBnX0cPtpJpspuRRIk_zbHRy-3W45p_2fUiUEAg