Weekendowe rekolekcje Rycerstwa Niepokalanej w Ostródzie

W dniach 10-12 listopada 2017 roku w Centrum Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej w Ostródzie odbyły się weekendowe rekolekcje dla osób ze wspólnot Rycerstwa Niepokalanej znajdujących się na terenie naszej Prowincji zakonnej. W rekolekcjach uczestniczyło 30 osób. Rekolekcje poprowadził nowy asystent MI o. Robert Twardokus.

Myślą przewodnią tych rekolekcji było, z racji 100-lecia istnienia Rycerstwa Niepokalanej, odnowić w sobie na nowo akt oddania się Niepokalanej, który jest centralnym elementem w byciu Rycerzem Niepokalanej. Rekolekcje te miały na nowo przygotować do tego aktu uczestników spotkania.
Podczas głoszonych katechez omawialiśmy w szczegółach „Akt oddania się Niepokalanej” Św. Maksymiliana Kolbe, by w niedzielę podczas uroczystego nabożeństwa jeszcze bardziej świadomie oddać się na nowo na własność Niepokalanej, by być narzędziem w Jej rękach, by żyć na co dzień tym aktem oddania. Podczas tego nabożeństwa odnowiliśmy również nasze przyrzeczenia chrzcielne, a na koniec cztery nowe osoby wstąpiły w szeregi Stowarzyszenia.
Podczas tych rekolekcji był czas na modlitwę, na chwilę odpoczynku, na przemyślenie usłyszanych treści, jak również na wspólne radowanie się sobą przy kawie i herbacie. Każdego ranka wyśpiewywaliśmy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W ciągu dnia mieliśmy katechezy, adorację Najświętszego Sakramentu, odmawialiśmy różaniec, a dzień kończyliśmy Apelem Jasnogórskim. W sobotę po południu podjęliśmy się również medytacji Słowa Bożego odnosząc je do naszego życia. Tego dnia wieczorem dla koneserów kina religijnego zaistniała możliwość obejrzenia filmu „Siła modlitwy”. Natomiast w nocy z soboty na niedzielę dla chętnych była sposobność adoracji Najświętszego Sakramentu. Z racji miesiąca listopada podczas rekolekcji mieliśmy nabożeństwo wypominkowe, podczas którego polecaliśmy miłosierdziu Bożemu zmarłych Rycerzy, jak również zmarłych z naszych rodzin. W niedzielę po obiedzie chętni mogli się podzielić wobec innych własnymi doświadczeniami z tego czasu rekolekcji. Zakończyliśmy je wspólnym odmówieniem koronki do Bożego Miłosierdzia, dziękując Boga za ten wspaniały czas, którym nas obdarzył.

Maryja!