Obecność na jesiennym zjeździe Prezesów i Animatorów MI w Niepokalanowie

W piątek 13 października 2017 jako nowy asystent Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej wraz z delegacją ze wspólnoty ostródzkiej uczestniczyłem w części jesiennego zjazdu Prezesów i Animatorów MI w Niepokalanowie. Temu spotkaniu towarzyszyła konferencja naukowa, zorganizowana przez Centrum Studiów Mariologicznych UKSW "Kolbianum" pod hasłem Rycerstwo Niepokalanej - odpowiedzią na znaki czasu.

W popołudniową w tematykę wykładów wprowadził o. dr hab. Grzegorz Bartosik, prof. UKSW. We wstępie zaznaczył, że Rycerstwo Niepokalanej było 100 lat temu odpowiedzią św. Maksymiliana na znaki czasu, które wtedy odczytał. Podobnie i dziś musimy odczytać znaki czasu, które Kościół i świat stawia przed Rycerstwem Niepokalanej. O tym, czym są znaki czasu, jak je interpretować i rozumieć, mówił prof. KUL z Lublina Karol Klauza.
Ten referat dobrze wprowadził słuchaczy w kolejne wystąpienie ks. dra Arkadiusza Wuwera, który w swoim wykładzie zwrócił uwagę, że znaki czasu były zawsze interpretowane w Kościele jako zapowiedź lepszych czasów. Po odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia kolejną prelekcję wygłosił o. dr hab. Zbigniew Suchecki, prof. UWM z Rzymu, którzy spróbował zinterpretować fakt, że MI zostało założone jako konkretna odpowiedź na znaki czasu. Zaznaczył on, że to Masoneria była głównym powodem założenia Rycerstwa Niepokalanej.
Kolejny prelegent ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek mówił o Niepokalanej jako ideale dla każdego człowieka we współczesnym świcie. Ostatni wykład pt: Rycerz Chrystusa i Niepokalanej wygłosił ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. UPJPII. Podsumowaniem tego dnia było oratorium maryjno-kolbiańskie. Zawierało ono w sobie przeplatane listy i urywki tekstów św. Maksymiliana, po części śpiewane, po części recytowane.