Z Maryją i Józefem do boju

“Z Maryją i Józefem do boju” to hasło XXI Biegu Rycerskiego, który odbył się 25 września br. na Zamku w Malborku. Organizatorem corocznego spotkania dla dzieci i młodzieży, której bliski jest św. Maksymilian M. Kolbe, było Rycerstwo Niepokalanej Polski Północnej wraz z Działem Edukacji Muzeum Zamkowego.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w kościele św. Jana Chrzciciela, podczas której słowo do młodych wygłosił o. Michał Nowak, asystent prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej. Po co jesteśmy rycerzami – pytał i zachęcał, by regularnie zadawać sobie to pytanie. Wskazał miłość jako sposób walki zamiast miecza, jednocześnie wyjaśniając zebranym, że kochać drugiego, kochać wroga, znaczy chcieć dla niego dobra. W dalszej części homilii o. Michał mówił: “dlatego jesteśmy rycerzami Niepokalanej, gdyż to właśnie Ona uczy nas jak kochać, jak nie stosować wobec innych przemocy oraz jak pokazywać innym Pana Jezusa, jak innych do Niego przekonać.
Na starcie Biegu stawiło się 10 zastępów z Gdyni, Lęborka, Jeżewa i Bolszewa. Wraz z Aniołami Stróżami mieli do pokonania trasę, na której czekało na nich dziesięć stanic. Na każdej mieli do wykonania zadanie praktyczne, m. in. strzelanie z łuku, mierzenie szerokości fosy czy segregowanie ziaren na czas, a także zobowiązani byli do odpowiedzi na dwa pytania, z wiedzy o św. Maksymilianie M. Kolbe oraz wiedzy związanej z historią Zamku.

Liczba zdobytych punktów zdecydowała, że drugi raz z rzędu zwycięzcami w kategorii Młodzi Rycerze został zastęp z Lęborka, zaś w kategorii Mali Rycerze, pierwsze miejsce zdobył zastęp z Gdyni. Jak w latach ubiegłych, zostały nagrodzone także najładniejsze stroje damy i rycerza oraz najmłodszy uczestnik Biegu. Nagrody zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom Biegu wręczył o. Prowincjał Wojciech Kulig. Dziękując za udział młodym Rycerzom Niepokalanej, zaprosił wszystkich do udziału w Biegu Rycerskim w przyszłym roku.