XVI Zjazd Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej w Ostródzie

W sobotę 26 października 2019 roku w Ostródzie odbył się XVI Zjazd Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej. Zjazd obył się pod hasłem „Maryjo, rozpal w nas na nowo gorliwość misyjną”, będąc odpowiedzią na zaproszenie papieża Franciszka do przeżywania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

Po oficjalnym powitaniu uczestników o. Robert Twardokus, Asystent Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej, uroczyście rozpoczął zjazd, a następnie wygłosił konferencję na temat misyjnego charakteru wiary w ujęciu Św. Maksymiliana – wielkiego propagatora pracy misyjnej. O. Robert zwrócił uwagę na fakt, że misjonarzem można być w swojej codziennej pracy, w domu, wśród znajomych czy na wakacjach. „Kto po domach się przejdzie, głosi kazanie – to jest misja” – pisał św. Maksymilian. Nie każdemu jest dane zostać misjonarzem, nie każdy może wyjechać i głosić Ewangelię w dalekich krajach – Kenii czy Ekwadorze, ale może swoją gorliwą modlitwą wspomóc pracę misjonarzy, może modlić się o powołania misyjne i nawrócenie grzeszników.

Kontynuacją wystąpienia o. Roberta była konferencja br. Roberta Kozielskiego, Asystenta Prowincji ds. Misji, który przez trzynaście lat pracował na misjach w Kenii. Br. Robert przybliżył uczestnikom zjazdu działalność misyjną braci franciszkanów i zwrócił uwagę na trudności i problemy z jakimi borykają się misjonarze. Przedstawił możliwości zaangażowania się Rycerzy Niepokalanej w ramach Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego m.in. poprzez modlitwę czy wsparcie materialne misji franciszkańskich.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył o. Grzegorz M. Kordek, Sekretarz Prowincji, natomiast kazanie wygłosił Prezes Narodowy Rycerstwa Niepokalanej o. Stanisław M. Piętka. W homilii o. Stanisław mówił o znaczeniu chrztu świętego w życiu każdego człowieka oraz obowiązku głoszenia Ewangelii przez wszystkich ochrzczonych. Podkreślił, że Ewangelia splata się ze Statutem Rycerstwa Niepokalanej, który „wzywa do nawracania grzeszników i uświęcenia wszystkich w Jezusie Chrystusie – przez Najświętszą Jego Matkę”. W dalszej części homilii podkreślił jak ważna jest postawa Rycerzy Niepokalanej, którzy swoim przykładnym życiem powinni dawać przykład innym poprzez drobne gesty miłości – otarcie twarzy, spojrzenie, wzięcie pod rękę, a czasem samą tylko obecność przy drugim człowieku. O. Stanisław zakończył homilię jakże wymownymi słowami, które mają być wskazówką dla każdego Rycerza Niepokalanej: „Żyć po chrześcijańsku i po rycersku, to iść nie tylko drogą wąską i trudną. To także iść cierpliwie i z rozwagą, zważając na innych. To stąpać delikatnie, aby nikogo nie potrącić, nie zadeptać butami. Iść tak, żeby nasze ślady znaczyły uzdrowione trzciny i płonące ognie”.

Podczas Mszy Świętej uczestnicy zjazdu, przy zapalonych świecach, odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

Po południu wszyscy spotkali się na wspólnej modlitwie. Odmówiono Różaniec i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zwieńczeniem dnia pełnego modlitwy i skupienia było świadectwo pani Małgorzaty Hutek, wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów, która swój talent muzyczny wykorzystuje głosząc chwałę Bożą i wielbiąc Maryję. Pani Małgosia opowiedziała o swoim nawróceniu i przyjaźni z Maryją, która jest dla niej nie tylko Matką Bożą, ale najlepszą przyjaciółką, matką i po prostu zwyczajną kobietą.

Na zakończenie o. Robert Twardokus podsumował cały dzień, a także przedstawił plany i zamierzenia Rycerstwa Polski Północnej na najbliższy czas.

XVI Zjazd Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej zakończył się odmówieniem Aktu Oddania się Niepokalanej.

Aneta Korona-Minkowska – członek Rycerstwa Niepokalanej z Inowrocławia
fot. Michał Lendzion