„Do końca życia będę walczył dla Maryi!” – XX Bieg Rycerzy Niepokalanej na Zamku w Malborku

Pod hasłem „Do końca życia będę walczył dla Maryi!” 8 czerwca na Zamku w Malborku odbył się jubileuszowy XX Bieg Rycerski, który zorganizowało Rycerstwo Niepokalanej Polski Północnej.

Nad Nogat przyjechały dziecięce i młodzieżowe wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej oraz parafialne grupy dziecięce, które działają przy parafiach franciszkańskich i innych, gdzie czczony jest św. Maksymilian Kolbe. Ponad 190 osób – uczestników, wolontariuszy i organizatorów.

19 zastępów z Bolszewa, Czerska, Jeżewa, Lęborka i Gdyni startowało w 2 kategoriach wiekowych: Mali Rycerze Niepokalanej (do 4 klasy szkoły podstawowej) i Młodzi Rycerze Niepokalanej (od 5 do 7 klasy szkoły podstawowej), każdy z przydzielonym Aniołem Stróżem, który czuwał nad ich bezpieczeństwem.

Bieg odbywał się na terenie Muzeum Zamkowego, gdzie rozmieszczonych zostało 11 stanic. Na każdej czekało na uczestników zadanie sprawnościowe oraz pytania z wiedzy o historii zamku, zakonu krzyżackiego, życia św. Maksymiliana oraz Rycerstwa Niepokalanej. Część z zadań przygotowana została przez pracowników Działu Edukacji MZM.

Przed ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród, wszyscy uczestnicy zebrali się w kościele św. Jana Chrzciciela na Mszy św., której przewodniczył sekretarz prowincji o. Grzegorz Kordek OFMConv.

Tegorocznymi zwycięzcami Biegu Rycerskiego w obydwu kategoriach wiekowych zostały zastępy z Lęborka. Przyznano także nagrody za najciekawszy strój dla Rycerza i Damy Biegu oraz specjalne nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika Biegu.

Głównym organizatorem był o. Robert M. Twardokus OFMConv., Asystent Prowincjonalny ds. Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej. Bieg był możliwy dzięki dofinansowaniu otrzymanemu ze Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce, pisma katolickiego "Rycerzyk Niepokalanej", Fundacji Energa oraz indywidualnym Darczyńcom.

Bogu niech będą dzięki! Maryja!