XIX Bieg Rycerzy Niepokalanej

W sobotę 9 czerwca 2018 r. w miejscowości Subkowy pod Tczewem odbył się XIX Bieg Rycerzy Niepokalanej, który został zorganizowany przez Rycerstwo Niepokalanej Polski Północnej i Bractwo Rycerskie Kerin. Uczestniczyło w nim około 130 osób. Hasłem tegorocznego Biegu były słowa matki wypowiedziane do Rajmunda, późniejszego Św. Maksymiliana: Mundziu, nie wiem, co Ciebie będzie!”. 

Piękna pogoda, otwarci gospodarze przyjęli 14 zastępów, które przybyły z Lęborka, Inowrocławia, Czerska, Jeżewa i Bolszewa. Dzieci wraz z opiekunami przybyli o 10.00, by wspólnie rozpocząć ten wyjątkowy dzień Eucharystią w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Subkowach. Mszy Świętej przewodniczył wikariusz prowincji o. Tomasz Ryłko, zaś Słowo Boże wygłosił asystent prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej o. Robert Twardokus, który był również odpowiedzialny za całą organizację biegu. Śpiew animowali rycerze z Lęborka.

Po Mszy św. wszyscy wysłuchali żywej lekcji historii, którą poprowadził członek Bractwa Kerin pan Robert Nowakowski. Zebrani z ciekawością wsłuchiwali się w opowieści o dawnych czasach, po czym udali się na punkt startowy, gdzie otrzymali mapki i instrukcje do biegu. Rycerze i damy tworzący zastępy w strojach średniowiecznych startowali w dwóch kategoriach wiekowych: Mail i Młodzi Rycerze. Każdy zastęp miał również tzw. Anioła Stróża, którym była osoba dorosła ubrana w albę i sznurek, a nieraz nawet skrzydła. Na trasie biegu znajdowało się 16 stanic, na których przygotowane były pytania z dzieciństwa św. Maksymiliana oraz Rycerstwa Niepokalanej, jak również zadania sprawnościowe. Ostatnie 6 stanic było umiejscowione w grodzie rycerskim, gdzie członkowie Bractwa Rycerskiego Kerin uczyli m. in. rzutu włócznią, strzelania z łuku, lepienia z gliny, ale i wojny na worki.

16 stanica była wyjątkowa. Znajdowała się w niej figura Matki Bożej oraz relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego, które można było uczcić poprzez ucałowanie. Zadaniem do wykonania było podziękowanie Maryi w dowolny sposób poprzez pieśń czy modlitwę za przebyty Bieg.

Na zakończenie spotkania wybrano Damę i Rycerza XIX Biegu Rycerzy Niepokalanej oraz ogłoszono wyniki Biegu. W kategorii Mali Rycerze zwyciężył zastęp Gama II z Lęborka, natomiast w kategorii młodzi Rycerze wygrał zastęp Rycerze Boga z Czerska. Wszyscy otrzymali nagrody. Wspólna modlitwa i błogosławieństwo zakończyły dzień pełen wrażeń.

Maryjo – dzięki Ci za ten wspaniały czas Biegu!